M 24

Konec junija 2013 sta podpisnika kolektivne pogodbe dejavnosti na delodajalski strani, Združenje kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije in Sekcija za kemijo pri Združenju delodajalcev Slovenije, odpovedala Kolektivno pogodbo za kemično in gumarsko industrijo Slovenije. Ta se je prenehala uporabljati z aprilom 2014. Praktično vse od odpovedi dalje so potekala pogajanja za sklenitev nove panožne kolektivne pogodbe, pogajalski proces pa je bil poln zapletov in ovir. Uspeli smo dogovoriti večino novega besedila, vendar kolektivna pogodba še vedno ni podpisana, saj delodajalska stran kljub dejstvu, da delodajalci v veliki večini nimajo težav z izpolnjevanjem določb odpovedane pogodbe in se kljub temu rezultati poslovanja nenehno izboljšujejo in dobički rastejo, želi v kolektivni pogodbi zmanjševati ali ukinjati določene pravice delavcev, kot je npr. dodatek za delovno dobo, popoldanski dodatek oziroma dodatek za delo v kontinuiranem delovnem času, stimulacije in napredovanja itd. Ker sindikalna pogajalska stran ne želi skleniti pogodbe, ki bi kakor koli zniževala pravice delavcev iz odpovedane pogodbe, le-ta še vedno ni podpisana. Da bi do sklenitve pogodbe prišlo, je Sindikat KNG Slovenije sklenil, da prične z različnimi oblikami pritiska na delodajalce. Prva takšna aktivnost, s katero smo prišeli v začetku novembra, je zbiranje podpisov podpore pogajalski skupini med zaposlenimi v dejavnosti.

O poteku pogajanj in zapletih ter trenutnem stanju smo obvestili naše članstvo, posredno pa se preko objav sindikatov družb na oglasnih deskah o vsem obveščeni tudi ostali zaposleni v družbah iz dejavnosti kemične in gumarske industrije Slovenije (vključno z dejavnostjo farmacije), kjer ima naš sindikat članstvo. O stanju pa bi želeli informirati tudi zaposlene v ostalih družbah v dejavnosti, kjer naš sindikat ni organiziran, zato si lahko tukaj pogledate informacijo za članstvo o stanju v pogajanjih, letak za zbiranje podpisov podpore ter vsebino plakata. V kolikor bi tudi zaposleni v družbah iz dejavnosti kemične, gumarske in farmacevtske industrije, kjer ni organiziranega našega sindikata oziroma podpisa iz različnih razlogov ni bilo mogoče oddati, želeli podpreti naša prizadevanja za sklenitev nove kolektivne pogodbe dejavnosti, ki ne bo zniževala pravic delavcev v dejavnosti, bomo tega zelo veseli - to lahko storite tako, da izpolnite obrazec za oddajo podpisa podpore in nam ga posredujete po pošti ali na naš elektronski naslov. Ob tem poudarjamo, da so osebni podatki, navedeni na podpisnih listah oziroma obrazcih, namenjeni izključno za našo interno rabo in ne bodo nikjer objavljeni, nikamor posredovani in bo vaša oddaja podpisa podpore ostala v bistvu povsem anonimna.